Alkohole do posiłku. Z czym parować gin, a z czym wódkę?

Łączenie alkoholi i posiłków to doskonały sposób na wyeksponowanie smaków i aromatów jednych i drugich. Co więcej, odpowiedni dobór alkoholu do potrawy świadczy o dobrym smaku i wysokich umiejętnościach kulinarnych, a także doskonałym przygotowaniu gospodarzy. Zazwyczaj do posiłków podaje się wino, jednak warto zaskoczyć swoich gości, stawiając na stole dobrą wódkę lub gin, a tym samym urozmaicając menu i dodając do niego nieoczywiste wybory. Z czym podawać gin, a z czym wódkę?

Wódka do posiłku

Wódka to jeden z najbardziej wszechstronnych trunków, który może być podawany przy różnych okazjach i w różnej formie. Można wykorzystać wódkę czystą, smakową, ziołową lub przygotować niesamowite drinki na bazie tego alkoholu. Do jakich posiłków można podać wódkę?

Czysta wódka

Wódka kojarzona jest przede wszystkim z tłustymi potrawami, ale można ją podawać z wieloma innymi daniami, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Tradycyjna wódka doskonale komponuje się z przekąskami kwaśnymi (korniszony, marynowane grzybki), tłustymi i wyrazistymi w smaku, gdyż tłumią one ostry smak i aromat trunku. Najczęściej wódka podawana jest w towarzystwie: śledzi, leczo, bigosu, smalcu, pieczeni i klopsików, a więc głównie staropolskich dań. Jednak równie często do wódki podaje się popularne nuggetsy i wszelkie słone przekąski.

Słodka wódka

Doskonale komponuje się z deserami – słodkimi ciastami, ciastkami i kawą. Jest idealną propozycją zamiast słodkiego wina, pasując do popołudniowego lub wieczornego słodkiego poczęstunku.

Wódka ziołowa

Wódka, szczególnie ziołowa może być również podawana jako digestif, czyli napój, który pije się po posiłku w celu poprawy trawienia. Jest to też doskonały sposób na miłe zakończenie spotkania i urozmaicenie posiłków. Dodatkowo wódka jako digestif pozwala zadbać o dobre samopoczucie gości, co ma kluczowe znaczenie podczas długich imprez np. wesela.

Zobacz też:  Jak wybrać i wykorzystać opakowania cukiernicze, które podkreślą walory wypieków?

Gin do posiłku

Gin to niezwykły alkohol, który stanowi bazę wielu popularnych drinków. Specyficzny, lekko gorzki smak z ziołową nutą wspaniale komponuje się z tonikiem, lemoniadą, spritem, colą i sokami owocowymi, co pozwala uzyskać ciekawe połączenia smakowe. To dlatego jest tak chętnie wykorzystywany w barmańskich przepisach i świetnie pasuje do wielu dań. Gin doskonale pasuje do mięsnych potraw o bogatym smaku, lekkich kanapek z warzywami i pikantnych przekąsek oraz dań głównych. Gin wspaniale się komponuje z talerzem serów, rybami, owocami morza i wszystkimi rodzajami marynowanych przekąsek np. czosnku, grzybków, czy cebulek. Jak więc widać, gin będzie pasował zarówno do obiadu, czy przekąski, jak i kolacji.Zobacz także:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz