Świeża żurawina – jak jeść i do jakich potraw dodawać?

Żurawina jest rodzajem wiecznie zielonego krzewu, który rośnie na terenach bagiennych. Była używana jako tradycyjny lek przez rdzennych Amerykanów. Czy w codziennej diecie powinna się znaleźć świeża żurawina? Jak jeść ten owoc? 

Żurawina jest cennym źródłem błonnika i węglowodanów. Stanowi też cenne źródło witamin A, C, E i K oraz potasu, fosforu, manganu, żelaza, taniny i magnezu. Wpływa ona korzystnie na układ moczowy – działa moczopędnie i pomaga przy zapaleniach pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Zastanawiasz się, jak smakuje świeża żurawina? Jak jeść ten wartościowy owoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Żurawina – co warto o niej wiedzieć?

Żurawina to mały, czerwony owoc, który często kojarzy się z sezonem wakacyjnym. Rośnie na nisko położonych krzewach i jest zbierana jesienią. Obecnie jest uprawiana komercyjnie w wielu częściach świata i jest popularnym składnikiem sosów, soków, przetworów, koktajli, smoothies i wypieków. Jest również znana z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, co sprawia, że jest popularnym składnikiem różnych suplementów.

Dlaczego warto spożywać świeżą żurawinę?

Żurawina jest dobrym źródłem witamin C i E oraz błonnika. Zawiera również związki, które pomagają w ochronie przed niektórymi chorobami przewlekłymi takimi jak choroby serca i rak. Owoc ten wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające. Oprócz tego jest niskokalorycznym pożywieniem.

W sklepach znajdziemy świeżą, mrożoną albo suszoną żurawinę. Można ją również spożywać w formie soku żurawinowego i suplementów diety. Chociaż żurawina jest ogólnie bezpieczna dla większości ludzi do spożycia, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed spożyciem suplementów zawierających żurawinę, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Świeża żurawina – jak jeść ten owoc?

Świeża żurawina jest cierpka i stanowi świetny dodatek zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Jednym z najpopularniejszych sposobów jej spożywania jest przyrządzanie sosu żurawinowego. Aby go zrobić, wystarczy gotować świeżą żurawinę z cukrem i wodą, aż owoce wypłyną, a sos zgęstnieje. Możesz również dodać sok pomarańczowy, goździki i laski cynamonu dla wzbogacenia smaku. 

Zobacz też:  Liczi – jak jeść i do jakich przepisów dodawać?

Innym sposobem na cieszenie się świeżymi owocami żurawiny jest upieczenie ich w cieście lub muffinach. Oczywiście możesz też spożywać je na surowo. 

Żurawina jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i witamin C i E. Jest często używana w wypiekach, dżemach i sosach. Jest wszechstronnym owocem, który można spożywać na wiele różnych sposobów. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu w twojej kuchni pojawi się świeża żurawina. Jak jeść ten wartościowy owoc? Sposobów jest wiele i od ciebie zależy, jak spożyjesz ten cenny dar natury!Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022

Dodaj komentarz