Ile soli na litr wody do ogórków małosolnych?

Warto wiedzieć, ile soli (na litr wody) do ogórków małosolnych będzie w sam raz. Jednak odpowiedź można podać w różnych miarkach. Odczuwalną różnicę robi też rodzaj soli. Przeczytaj tekst i skorzystaj z praktycznych wskazówek!

Są przepisy na małosolne ogórki, w których w ogóle nie używa się żadnej zalewy. Jednak przyrządzanie ich „na sucho” to kompletnie odrębny temat. Dziś skupimy się na bardziej tradycyjnych sposobach. Zatem ile soli na litr wody do ogórków małosolnych dodawać? Sporo zależy od indywidualnych preferencji, ale są granice, których lepiej nie przekraczać.

Ile soli na litr wody do ogórków małosolnych – gramy

Górną granicą w większości receptur na ogórki małosolne jest 18-20 g soli na 1 l wody. To optymalne proporcje, które zapewniają uzyskanie charakterystycznego, pożądanego smaku. Możesz używać wagi kuchennej, aby odmierzyć odpowiednią ilość soli. To szczególnie ważne, jeżeli przygotowujesz większą ilość ogórków, ponieważ precyzyjne odmierzenie soli zapewni jednolity smak wszystkim słoikom.

Jedna łyżka soli – ile to gram?

Jeżeli nie masz odpowiedniej wagi w kuchni, musisz skorzystać z innych miar. Najczęściej w przepisach sugeruje się liczbę łyżek stołowych. Naturalnie sporo zależy od jej wielkości czy poziomu wypełnienia. W takim razie ile soli dosypać do litra wody na zalewę do ogórków małosolnych? Zwykle zaleca się jedną łyżkę soli na 1 l wody. Taka ilość to w większości przypadków wystarczająco dokładny odpowiednik 18-20 g przyprawy odmierzanej na wadze.

Ogórki małosolne – łyżeczki soli do zalewy

Jeśli nie masz pod ręką wagi kuchennej, a wszystkie łyżki czekają na zmywanie, możesz skorzystać z jeszcze innego przelicznika i użyć łyżeczek. Jedna łyżka stołowa soli to równowartość około 3-4 małych łyżeczek soli. Dzięki temu zawsze będziesz w stanie odmierzyć odpowiednią ilość soli na litr wody do ogórków małosolnych.

Zobacz też:  Płyta elektryczna czy gazowa - co jest bardziej opłacalne?

Jeśli używasz łyżek lub łyżeczek do odmierzania soli, to w większości przepisów znajdziesz wskazówkę, aby nie wypełniać ich w całości. Napełnienie „na płasko”, nieco poniżej krawędzi, da odpowiednią ilość soli – a ogórki nie będą zbyt słone.

Rodzaje soli a zalecane ilości

Wiesz już, ile soli na litr wody do ogórków małosolnych powinno wystarczyć. Pewną różnicę może zrobić jednak typ dosypywanej przyprawy. Są to głównie sól kuchenna, sól morska i sól himalajska. Te różne typy soli różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale i strukturą oraz gęstością:

  • sól kuchenna – powszechnie dostępna, najczęściej wykorzystywana do przygotowywania ogórków małosolnych;
  • sól morska – nieco drobniejsza, może ważyć nieco mniej – ok. 18 g na łyżkę stołową;
  • sól himalajska – znana ze swojej różowej barwy i unikalnego smaku, zazwyczaj drobnoziarnista. Jedna łyżka waży ok. 17 gramów.

Wybór rodzaju soli zależy od osobistych preferencji. Ważne jest jednak, aby przeliczyć odpowiednio ilość, aby zachować proporcje jednej łyżki soli na litr wody.



Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023

Dodaj komentarz