Czy yerba mate jest zdrowa? Poznaj podstawowe informacje!

Yerba mate jest powszechnie spożywana w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju. W ostatnich lat zyskała również dużą popularność wśród mieszkańców Europy. Czy yerba mate jest zdrowa? Odpowiadamy!

Czy yerba mate jest zdrowa? Tak, stymuluje pracę serca i reguluje ciśnienie krwi. Zawiera saponiny, które nie tylko gwarantują charakterystyczny smak, ale także wykazują działanie przeciwzapalne. Uczestniczą też w metabolizmie cholesterolu. Dodatkowo picie tego napoju ma korzystny wpływ na układ nerwowy i pozytywnie wpływa na napięcie mięśni szkieletowych!

Co to jest yerba mate?

Yerba mate to rodzaj naparu, który parzy się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i od wieków była używana przez rdzennych mieszkańców tego regionu. Obecnie jest znana na całym świecie, a szczególnie popularna w Argentynie, Urugwaju i Brazylii. 

Yerba mate ma wiele zalet zdrowotnych, w tym poprawia trawienie, zwiększa poziom energii i poprawia jasność umysłu. Ponadto zawiera unikalną mieszankę witamin i minerałów, które sprawiają, że jest doskonałym źródłem wartości odżywczych. 

Bez względu na to, czy szukasz zdrowej alternatywy dla kawy, czy po prostu chcesz się delektować odżywczym napojem, yerba mate jest doskonałym wyborem!

Czy yerba mate jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze?

Yerba mate jest bardzo popularna w Ameryce Południowej, gdzie tradycyjnie pije się ją z tykwy przez metalową słomkę. Jej picie zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, w tym utratę wagi, poprawę koncentracji umysłowej i zmniejszenie stanów zapalnych.

Jest również znana z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy i składników odżywczych, w tym witamin A i C, żelaza i potasu. Ponadto jej picie wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka i choroby serca. Dzięki obecności witamin A i E oraz przeciwutleniaczy przynosi także efekty w postaci zdrowej skóry, włosów oraz paznokci. Wpływa też korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Jest także dobrym źródłem kofeiny, choć zawiera jej mniej niż kawa. 

Zobacz też:  Najlepsze przetwory przygotowane z owoców drzewa wiśni

Mimo że znasz już odpowiedź na pytanie, czy yerba mate jest zdrowa, to pamiętaj, że powinna być spożywana z umiarem, ponieważ może powodować skutki uboczne takie jak mdłości i bóle głowy. Dodatkowo ze względu na dużą zawartość kofeiny powinny jej unikać kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby, które borykają się z wrzodami żołądka. Oprócz tego picie dużych ilości gorącego naparu może skutkować zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego!

Czy yerba mate jest zdrowa? Tak, jest to znany i ceniony za swoje właściwości napar, którego picie wspomaga organizm człowieka. Zwiększa poziom energii, poprawia koncentrację umysłową i wspomaga odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że zawiera kofeinę, dlatego należy ją spożywać z umiarem!Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz