Czy śmietana jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Śmietana jest produktem nabiałowym, który otrzymuje się ze śmietany słodkiej pochodzącej z warstwy górnej odwirowanego mleka pełnego i poddawanej ukwaszeniu. Czy śmietana jest zdrowa? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czy śmietana jest zdrowa? Jest ona cennym źródłem pełnowartościowego białka, fosforu, wapnia oraz witamin A, B2 i B12. Fosfor i wapń wpływają korzystnie na kości i zęby. Najbardziej zdrowa i polecana jest śmietana bez dodatku cukru. Co jeszcze warto wiedzieć o tym produkcie?

Śmietana – podstawowe informacje

Tradycyjna kwaśna śmietana jest produktem składającym się ze śmietanki słodkiej i kultur bakteryjnych. Zakwaszanie jej nie procesem skomplikowanym i polega na dodawaniu do niej bakterii kwasu mlekowego. Natomiast słodka śmietana nie jest poddawana fermentacji. 

Część producentów żywności dodaje do niej również wodę i różne dodatki, które służą otrzymaniu odpowiednio gęstej konsystencji. Wydłużają one także jej okres przydatności do spożycia. 

Czy śmietana jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze?

Spożywanie śmietany dostarcza naszemu organizmowi witamin A, C, D, E, K oraz witamin z grupy B. Śmietana zawiera także fosfor i wapń, które są istotnym budulcem zdrowych zębów i kości. 

Z drugiej strony należy pamiętać, że śmietana jest produktem wysokokalorycznym. Jest w niej duża ilość tłuszczów nasyconych, przez co produkt ten nie jest zalecany osobom przebywającym na diecie redukcyjnej. Jej spożycie powinny też zminimalizować osoby, które mają wysoki poziom cholesterolu oraz osoby z alergią na białka mleka, nietolerujące laktozy. 

Zastosowanie w kuchni

Śmietana jest zazwyczaj sprzedawana w trzech różnych odmianach: tłusta, lekka i bita śmietana. Tłusta śmietana ma najwyższą zawartość tłuszczu i jest używana do sosów, zup i deserów. Śmietana lekka ma niższą zawartość tłuszczu i jest często używana do kawy lub herbaty. Bita śmietana jest z kolei używana do przygotowywania polew do ciast i innych deserów. Kupując śmietanę, pamiętaj o sprawdzeniu daty ważności, aby mieć pewność, że kupujesz świeży produkt.

Zobacz też:  Białko serwatkowe – źródło protein wysokiej jakości

Śmietana może być używana do kawy i herbaty lub jako dodatek do deserów. Jest ona również kluczowym składnikiem wielu przepisów kulinarnych takich jak zupy i sosy. Czy śmietana jest zdrowa? Tak, stanowi źródło pełnowartościowego białka, wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B i A. Należy jednak pamiętać, że zawiera dużo tłuszczu i kalorii, dlatego powinna być spożywana z umiarem!Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz