Czy ksylitol jest zdrowy?

Ksylitol nazywany jest cukrem brzozowym. Miało to swoje uzasadnienie wówczas, kiedy był produkowany z kory brzozowej. Obecnie do jego produkcji używa się kukurydzy. Jakie są jego zalety? Czy ksylitol jest zdrowy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Czy ksylitol jest zdrowy? Czy warto go dodać do diety? Trzeba przyznać, że z bardzo dużym powodzeniem zastępuje on biały cukier z buraków cukrowych i cukier brązowy z trzciny cukrowej. Obecnie coraz więcej osób zaczyna przywiązywać wagę do zdrowego odżywiania i w walce o szczupłą sylwetkę wybiera ksylitol zamiast cukru znajdującego się w domowych cukierniczkach. 

Ksylitol – co to jest?

Ksylitol, bardzo często nazywany też cukrem brzozowym, jest produktem, który przypomina dobrze znany nam biały cukier. Ma postać białego, krystalicznego proszku bez zapachu. Jest on coraz częściej stosowany jako substancja słodząca w wielu produktach spożywczych. W przeciwieństwie do innych rodzajów cukru jest korzystny dla zdrowia zębów, ponieważ pomaga ograniczyć powstawanie płytki nazębnej i próchnicy. 

Ksylitol jest również niskokaloryczną alternatywą dla cukru, co sprawia, że jest popularny wśród osób starających się schudnąć. Może jednak wywoływać pewne skutki uboczne takie jak wzdęcia i biegunka. Dlatego przed spożyciem dużych ilości ksylitolu należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Czy ksylitol jest zdrowy?

Ksylitol ma kilka cennych właściwości, w tym niższą zawartość kalorii niż cukier, wolniejsze tempo wchłaniania i brak wpływu na poziom cukru we krwi. Jest również metabolizowany inaczej niż cukier, co zapewnia pewne potencjalne korzyści dla zdrowia zębów. 

W odróżnieniu od zwykłego cukru zwiększa przyswajanie wapnia przez kości, zwiększając ich mineralizację. Jest zalecany osobom borykającym się z osteoporozą oraz małym dzieciom (ale tylko powyżej trzeciego roku życia), u których układ kostny się kształtuje.

Zobacz też:  Dieta ubogoresztkowa – czym jest? Co można, a czego nie można jeść?

Ponadto ksylitol stymuluje wydzielanie śliny, która pomaga wypłukiwać bakterie i cząsteczki jedzenia, które mogą przyczyniać się do powstawania ubytków. Z tych powodów jest często stosowany jako substytut cukru w gumie do żucia, słodyczach i innych produktach spożywczych. Jest również czasami stosowany w medycynie do leczenia takich schorzeń jak infekcje zatok.

Posiada również właściwości przeciwutleniające i może pomóc w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jest ogólnie uważany za bezpieczny dla większości ludzi, ale u niektórych osób może powodować pewne skutki uboczne takie jak wzdęcia i biegunka.

Zastosowanie ksylitolu. W jakich produktach możemy go znaleźć?

Ksylitol ma słodycz podobną do cukru, ale ma mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny. Można go znaleźć w wielu produktach bez cukru, w tym w gumie do żucia, słodyczach i wypiekach. 

W kuchni ksylitol może być stosowany zamiast cukru w niemal każdym przepisie. Można nim słodzić kawę lub herbatę, dodawać do płatków owsianych lub jogurtu albo stosować do pieczenia. Ksylitol może być również stosowany do wyrobu domowych cukierków lub czekolady.

Czy ksylitol jest kaloryczny?

Istnieje jednak pewna dyskusja na temat tego, czy ksylitol jest rzeczywiście kaloryczny. Chociaż ksylitol zawiera kalorie, jest ich tylko około 2,4 na gram, co jest znacznie niższą wartością niż 4 kalorie na gram występujące w cukrze. Ponadto ksylitol jest powoli wchłaniany przez organizm i nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi. Z tych powodów ksylitol można uznać za niskokaloryczny środek słodzący.

Czy ksylitol jest zdrowy? Tak, pod warunkiem że jest rozsądnie spożywany. Natomiast na pewno stanowi dobrą alternatywę dla zwykłego cukru. Daj mu szansę, a na pewno się odwdzięczy twojemu zdrowiu!Zobacz także:
Zobacz też:  Ryby w codziennej diecie. Czy łosoś jest zdrowy?
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.