Czy kebab jest zdrowy? Poznaj najważniejsze informacje na temat tej potrawy

Kebab to bardzo popularna na całym świecie potrawa, która od kilkunastu lat święci również triumfy w Polsce, gdzie jest sprzedawana w licznych restauracjach i budkach. Jednak czy kebab jest zdrowy?

Kebab to orientalna potrawa typu fast food, która doczekała się wielu odmian. Najbardziej znane wersje składają się z mięsa z surówką i sosami podawanymi w bułce oraz z mięsa z frytkami, surówką i sosami serwowanymi na talerzu. Zastanawiasz się, czy kebab jest zdrowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Kebab – co to jest?

Kebab to danie z mięsa, ryb lub warzyw pieczone, lub grillowane na szpikulcu albo rożnie. Pochodzi z Turcji, jest także popularny na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Pakistanie. Często podaje się go z ryżem lub chlebem. Może mu towarzyszyć sałatka lub jogurt. 

Można go przyrządzić z niemal każdego rodzaju mięsa, ale najczęściej używa się jagnięciny. Mięso marynuje się w przyprawach i jogurcie, a następnie grilluje lub piecze. Kebaby często podaje się jako część głównego posiłku, ale można je również jeść jako przekąskę.

Czy kebab jest zdrowy? Co warto wiedzieć na temat tej potrawy?

Choć jest pyszny, wiele osób zastanawia się, czy kebab jest zdrowy. Przy określaniu jego zdrowotności należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, rodzaj użytego mięsa ma wpływ na wartość odżywczą. Kurczak i indyk są zazwyczaj chudszymi gatunkami mięsa, natomiast jagnięcina i wołowina zawierają więcej tłuszczu. Ponadto sposób przyrządzania mięsa również może wpłynąć na jego wartość odżywczą. Na przykład grillowanie lub pieczenie kebabu jest na ogół zdrowsze niż smażenie go.

Zobacz też:  Czy sok z sokownika jest zdrowy? Zebraliśmy najważniejsze informacje o domowych sokach!

Kebab z kurczaka jest dobrym źródłem niacyny, witaminy B6 i fosforu. Kebab z jagnięciny stanowi dobre źródło cynku i żelaza. Natomiast kebab z wołowiny jest dobrym źródłem ryboflawiny i selenu. Kebab wieprzowy jest z kolei dobrym źródłem tiaminy i potasu oraz witamin A i C.

Ogólnie rzecz biorąc, kebab może być częścią zdrowej diety, o ile jest spożywany z umiarem i przyrządzany z chudszych kawałków mięsa. Aby jeszcze bardziej zwiększyć jego wartość odżywczą, kebab można podawać z warzywami lub pełnoziarnistym pieczywem.

Czy kebab ma dużo kalorii?

Ze względu na połączenie tłustego mięsa i warzyw bogatych w skrobię, kebaby są powszechnie uważane za wysokokaloryczne. Dodatkowo pieczywo, w zależności od jego rodzaju, może dodać jeszcze więcej kalorii całej potrawie. Na przykład kebab przyrządzony na chlebie pita będzie prawdopodobnie bardziej kaloryczny niż ten przyrządzony na chlebie płaskim. 

Jednak kebab może być także dobrym źródłem białka i witamin, w zależności od użytych składników. Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie, czy kebab jest zdrowy? Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Ogólnie rzecz biorąc, kebab może być zdrowy lub niezdrowy, w zależności od użytych składników i wielkości porcji.

Co sprawia, że kebab jest bardzo popularny?

Jednym z powodów, dla których kebab jest tak popularny, jest jego niezwykła uniwersalność. Można go dostosować do indywidualnych upodobań i przyrządzać z różnych rodzajów mięsa, przypraw i sosów. Ponadto jest łatwy i szybki w przyrządzeniu, co sprawia, że jest świetną propozycją dla osób zabieganych, które nie mają czasu, by samodzielnie coś ugotować w domu. Można go znaleźć w większości dużych miast na całym świecie, zarówno w restauracjach, jak i w ulicznych budkach.

Kebab można podawać z różnymi dodatkami takimi jak ryż, warzywa i sos jogurtowy. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kebab jest zdrowy, jego spożywanie w umiarkowanych ilościach będzie smacznym i przyjemnym doznaniem kulinarnym. Bez względu na to, czy szukasz szybkiego i łatwego posiłku, czy czegoś bardziej egzotycznego, kebab z pewnością przypadnie ci do gustu.

Zobacz też:  Czy kuskus jest zdrowy? Czy ma wartości odżywcze?


Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz