Czy karp jest zdrowy? Oto garść podstawowych informacji

Karp jest jedną z najpopularniejszych ryb w Polsce. Stał się nieodłączną częścią wigilijnej tradycji. Może być hodowany w płytkich, mulistych stawach, gęsto porośniętych roślinnością wodną. Czy karp jest zdrowy? Jakie ma wartości odżywcze?

Karp pochodzi z Azji i tak naprawdę w naturze, w polskich wodach, nigdy nie żył. Jednak doskonale nadaje się do hodowli. Jest to ryba niezwykle odporna i bardzo szybko adaptująca się do nowych warunków. Zastanawiasz się, czy karp jest zdrowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Karp – podstawowe informacje. Co warto wiedzieć o tej rybie?

Karp to potoczna nazwa różnych ryb słodkowodnych z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), dużej grupy ryb występujących w Europie i Azji. Karp jest rybą żerującą na dnie i zazwyczaj zamieszkuje środowiska słodkowodne takie jak jeziora, rzeki i stawy. Do karpi należy wiele różnych gatunków takich jak karp koi, złota rybka i karp. 

Karpie są wszystkożerne, co oznacza, że żywią się zarówno roślinami, jak i małymi zwierzętami. Ich dieta różni się jednak w zależności od gatunku karpia. Niektóre z nich są filtratorami i żywią się głównie glonami i innymi małymi stworzeniami wodnymi. Inne karpie żywią się głównie owadami i innymi bezkręgowcami. 

Karp jest ważnym źródłem pożywienia w wielu częściach świata. Karpie są również popularne jako ryby ozdobne, a wiele osób hoduje je w akwariach lub stawach.

W zależności od warunków, które panują w akwenie, ryby te mogą przybierać różne zabarwienie.

Czy karp jest zdrowy?

Karp jest popularną rybą spożywczą ze względu na wysoką zawartość białka i niski poziom rtęci. Jest on również uważany za zdrowe źródło kwasów tłuszczowych omega–3. Jest także źródłem witamin z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP).

Zobacz też:  Smaczny pstrąg tęczowy, czy jest zdrowy i jakie są jego właściwości?

Wykazano, że karp przynosi korzyści zdrowotne takie jak zmniejszenie stanów zapalnych, poprawa zdrowia serca i zwiększenie funkcji mózgu.

Karp – wartości odżywcze

Karp jest popularnym wyborem w akwakulturze i rybołówstwie, ponieważ jest łatwy w hodowli i osiąga duże rozmiary. Jest również uważany za pożywne źródło pożywienia, ponieważ jest bogaty w białko oraz niezbędne witaminy i minerały. Karp jest często smażony, wędzony lub marynowany i można go spożywać jako część zdrowej diety. Jednak karp nie może równać się z innymi rybami nie tylko pod względem walorów smakowych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Jest dość tłusty – jego mięso ma od 2 do 7 proc. tłuszczu. Co prawda znajdują się w nim nienasycone kwasy tłuszczowe: kwasy omega–3 i omega–6, które wspomagają pracę mózgu oraz zmniejszają ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Trzeba jednak dodać, proporcje tych kwasów są niezbyt korzystne, a tylko w odpowiedniej proporcji kwasy te mogą obniżyć poziom złego cholesterolu i przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej.

Oczywiście nie można powiedzieć, że mięso karpia jest niezdrowe. Jeśli ktoś lubi tę rybę, może ją bez obaw włączyć do codziennej diety Jest jednak bardzo dużo ryb, które przewyższają go wartościami odżywczymi i smakiem, jak chociażby pstrąg, który w porównaniu z karpiem ma zdecydowanie lepsze proporcje kwasów omega.

Zastosowanie w kuchni

Karp kojarzy się przede wszystkim z kawałkiem ryby, usmażonej w panierce i serwowanej w trakcie wigilijnej kolacji. Tymczasem są o wiele ciekawsze metody podania tej ryby, między innymi karp pieczony, faszerowany, duszony, karp w pomarańczach czy karp w galarecie.

Karpia warto podawać z takimi dodatkami warzywnymi jak starta na grubych oczkach marchewka, pietruszka, seler i pieczarki.

Karp to ryba, która króluje na wigilijnym stole. Czy karp jest zdrowy? Oprócz kalorii dostarcza on do naszego organizmu m.in. witaminy z grupy B, wapń, potas, żelazo oraz fosfor. Stanowi on dobre źródło pełnowartościowego białka i aminokwasów egzogennych. Choć pod wieloma względami jest mniej wartościowy niż ryby morskie, to jednak jest zdecydowanie zdrowszy niż czerwone mięso ssaków, jak np. wieprzowina i wołowina!

Zobacz też:  Czy halibut jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej rybie


Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz