Czy cydr jest zdrowy? Co warto wiedzieć o tym alkoholu?

Cydr w Polsce nie jest szczególnie popularny, a wiele osób odrzuca fakt, że w sprzedaży najczęściej dostępne są tylko słodkie wersje (mające niewiele wspólnego z oryginalnym wytrawnym cydrem). Co warto wiedzieć o tym alkoholu i czy cydr jest zdrowy?

Cydr to jeden z najstarszych alkoholi, które zna ludzkość. W krajach śródziemnomorskich dominowało wino, ale już bardziej na północ, gdzie klimat nie sprzyjał zakładaniu winnic, powszechnie tworzono sady jabłkowe, których owoce służyły do produkcji tego alkoholu. Czy cydr jest zdrowy? Przekonaj się!

Co to jest cydr?

Cydr to rodzaj napoju alkoholowego wytwarzanego ze sfermentowanego soku z jabłek. Ma on długą historię, sięgającą czasów starożytnych, i do dziś jest popularny w wielu częściach świata. 

Dokładne początki cydru nie są znane, ale przypuszcza się, że po raz pierwszy zaczęto go wytwarzać w Europie. Istnieje wiele różnych rodzajów cydru, od wytrawnych po słodkie, od niegazowanych po musujące. W ostatnich latach cydr przeżywa renesans popularności, a na całym świecie powstaje coraz więcej wytwórni cydru. 

Bez względu na to, czy jesteś fanem wytrawnego, musującego cydru, czy czegoś słodkiego i owocowego, na pewno znajdziesz cydr dla siebie.

Z jakich odmian jabłek najlepiej produkować cydr?

Do produkcji cydru można użyć wielu różnych jabłek, ale niektóre odmiany nadają się do tego lepiej niż inne. Przykładowo, jabłka o mocnych nutach garbnikowych, takie jak Newtown Pippin czy Winesap, dają cydr o bardziej złożonym smaku. Z drugiej strony, słodsze jabłka, takie jak Golden Delicious czy Braeburn, dają cydr o łagodniejszym smaku. 

Ostatecznie to cydrownik decyduje o wyborze rodzaju jabłek w zależności od pożądanego profilu smakowego. Warto jednak zauważyć, że mieszanka różnych odmian jabłek często prowadzi do uzyskania cydru o najlepszym smaku.

Zobacz też:  Ryby w codziennej diecie. Czy łosoś jest zdrowy?

Z jakich innych owoców robi się cydr?

Choć jabłka są najpopularniejszym owocem używanym do produkcji cydru, istnieje wiele różnych owoców, z których można uzyskać ten orzeźwiający napój. Na przykład cydr gruszkowy jest popularny w wielu częściach Europy. W Stanach Zjednoczonych cydr żurawinowy jest popularnym napojem świątecznym. Inne owoce, które można wykorzystać do produkcji cydru, to pigwa, morele i śliwki. 

Kluczem do przyrządzenia dobrego cydru jest użycie mieszanki różnych owoców, aby uzyskać zrównoważony smak. Eksperymentując z różnymi owocami, można stworzyć pyszny cydr o niepowtarzalnym, własnym smaku.

Czy cydr jest zdrowy?

Choć często uważa się go za niezdrowy napój, cydr może być całkiem pożywny. Cydr produkuje się z jabłek, które są dobrym źródłem błonnika, witamin i przeciwutleniaczy. Ponadto cydr zawiera probiotyki, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit. Co więcej, wykazano, że cydr ma pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. 

Zatem czy cydr jest zdrowy? W jednym z badań uczestnicy, którzy pili dwie filiżanki cydru dziennie przez cztery tygodnie, mieli niższy poziom cukru we krwi na czczo niż osoby, które nie spożywały cydru.

Cydr i jego wartości odżywcze

Cydr to popularny napój wytwarzany z soku jabłkowego. Zazwyczaj jest fermentowany i może być alkoholowy lub bezalkoholowy. Choć wywodzi się z Europy, obecnie jest popularny na całym świecie.

Cydr jest dobrym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C, potasu i magnezu. Zawiera również polifenole, czyli przeciwutleniacze, które mogą pomóc w ochronie przed niektórymi chorobami przewlekłymi. Jednym z rodzajów polifenoli zawartych w cydrze jest kwercetyna, którą powiązano z obniżonym ryzykiem chorób serca i nowotworów.

Oprócz korzyści odżywczych cydr może mieć również działanie prebiotyczne. Oznacza to, że może wspomagać rozwój pożytecznych bakterii w jelitach, co jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Wybierając cydr, szukaj takiego, który jest niepasteryzowany i niefiltrowany, aby zmaksymalizować zawartość prebiotyków.

Zobacz też:  Czy bimber jest zdrowy? Co warto wiedzieć na jego temat?

Ogólnie rzecz biorąc, cydr jest zdrowym napojem, który może dostarczyć wielu składników odżywczych i korzyści zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy pijesz go w wersji bezalkoholowej czy włoskiej, pamiętaj, aby wybierać cydr niepasteryzowany i niefiltrowany, aby czerpać jak najwięcej korzyści z tego pysznego napoju.

Czy cydr jest zdrowy? Choć może wydawać się to dziwne, to tak! Niefiltrowany i niepasteryzowany cydr to, ze względu na proces produkcji i użyte do tego surowce, pożywny i zdrowy alkohol, oczywiście o ile jest spożywany w umiarze. Pamiętaj też, że słodkie cydry mają znacznie więcej kalorii niż ich wytrawne odpowiedniki!Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz